شجريان با اشعار سعدي در لندن هنرنمايي كرد

اشعار استاد سخن سعدي شيرازي و آواز "محمدرضا شجريان" تحسين شيفتگان موسيقي سنتي ايراني را در يكي از مشهورترين تالارهاي موسيقي پايتخت انگليس برانگيخت.


همنوازي موسيقي سنتي ايراني گروه شجريان با حضور اين استاد ايراني به عنوان خواننده و رهبر گروه، مجيد درخشاني نوازنده تار، همايون شجريان نوازنده تنبك و خواننده همراه، سعيد فرج پوري نوازنده كمانچه و محمد فيروزي نوازنده بربط (عود) برگزار شد.


اين برنامه كه يكشنبه شب در تالار تاريخي و مشهور "كادوگان هال" در قلب لندن برگزار شد، شامگاه دوشنبه نيز در همين مكان اجرا مي‌شود.


كنسرت گروه محمدرضا شجريان در لندن نخستين قسمت از تور بزرگ اروپايي اين گروه است كه طي هفته‌هاي آينده در ديگر شهرهاي اروپايي ادامه مي‌يابد.


استاد شجريان در اين برنامه دو قسمتي كه نزديك به سه ساعت به طول انجاميد اشعار مختلفي را از شيخ مصلح‌الدين سعدي شيرازي در قالب آواز و تصنيف با تك نوازي و اجراي جمعي خواند.


انحصاري بودن اشعار سعدي در بخش اصلي اين برنامه موجب شد كه تمام اين كار با عنوان "سخن سعدي" اجرا شود.


مانند ديگر برنامه‌هاي سال‌هاي اخير گروه شجريان، همايون فرزند استاد شجريان نيز چه به صورت هم آوايي، چه به صورت تكميلي و چه در قالب گفت و شنفت آواز پدر نامدارش را همراهي مي‌كرد.


در بخش اول برنامه كه در دستگاه ماهور اجرا شد، نخست قطعه "انتظار" از آثار استاد درخشاني اجرا شد. سپس طي دو بخش دوگانه اشعاري از سعدي به همراه سازهاي تك و اجراي دست جمعي خوانده شد.


در بخش مياني و پاياني اين قسمت نيز تصنيف‌هاي "سرو چمان" و "سخن عشق" هر دو ساخته محمدرضا شجريان اجرا شد.


در نيمه دوم كنسرت گروه شجريان كه در دستگاه‌هاي شور و افشاري انجام شد نخست قطعه ديدار از ساخته‌هاي استاد سعيد فرج پوري اجرا شد و سپس به تناوب دو قسمت سازو آواز به اجرا درآمد.


در اين قسمت همچنين قطعه چهار مضراب "رقص پروانه" ساخته سعيد فرج پوري اجرا شد و قبل و بعد از آن نيز دو تصنيف "در بند عشق" و "عهد شكن" هر دو از ساخته‌هاي استاد شجريان اجرا شد.


شدت استقبال علاقمندان ايراني و غير ايراني از كنسرت گروه شجريان به اندازه‌اي بود كه با وجود طولاني‌تر شدن اجراي برنامه از زمان اعلام شده، پس از پايان اجراي برنامه اصلي نيز با آن كه مسئولان تالار به خاموش كردن نور صحنه و بلندگوها و روشن كردن نور محل نشستن حاضران مبادرت كرده بودند، مردم با تشويق‌هاي بدون توقف خود گروه شجريان را مجبور كردند تا دوباره به صحنه بازگشته و تصنيف ضربي ديگري از اشعار مولانا با عنوان "برخيزاي ساقي بيا" را اجرا كنند.


در اين هنگام، با آنكه اجراي اين تصنيف در تاريكي صحنه و بدون ميكروفن كه از ملزومات قطعي اجراي زنده موسيقي هستند برگزار شد، شجريان و همكاران هنرمندش به خوبي از اجراي اين اثر جديد خود برآمدند و با پاياني خاطره انگيز، آخر هفته‌اي فراموش نشدني را براي عاشقان موسيقي سنتي ايراني به يادگار گذاشتند.

منبع:ایرنا

/ 2 نظر / 20 بازدید
محمدفائق

هميشه برام اين دلبستگی شجريان به اشعار سعدی دلگرمی بوده....که فراموش نکنم عشق هنوز زنده ست و الزامی نيست که از زمين فاصله داشته باشد.

محمدفائق

ديروز بابچه های شرکت رفتيم يه غذاخوری ناهار بخوريم، همين که رفتم تو ديدم يکی از قيافه ها خيلی برام آشناست بهش خيره شدم ، فهميد ، لبخند زد ،مطمئن شدم خودشه ،... سلام و احوالپرسی کردم و رد شدم چون داشت ناهار ميخورد به گارسون گفتم اون آقا ناهارش رو تموم کرد بهش بگو ميتونيم باهاش يه عکس بگيريم ،.... همين که بهش گفت ازجاش بلند شد و درکمال صميميت خودش اومد کنار ميز ما و با هم عکس گرفتيم و چند دقيقه ای صحبت کرديم ،.... جات خالی ادیب ، خيلی خاکی و باصفاست کلهر !