کیهان کلهر در نشست مطبوعاتی کنسرت خود گفت: در شرایط انفعالی جامعه؛ باید انرژی به

 

کیهان کلهر ـ نوازنده ‌و آهنگساز ـ در نشست خبری که صبح امروز ـ 12 تیرماه ـ در کانون موسیقی «عارف» برگزار شد، با اشاره به کنسرتی که قرار است در تالار وحدت در روزهای 23، 24، 25، 26، 28 و 29 تیر ماه برگزار شود، توضیح داد: با درنظرگرفتن شرایط اجتماعی دوست داشتم که در شرایط فعلی کار کنم و جو انفعالی را که در عرصه‌ی موسیقی به وجود آمده است را با کمک دیگر هنرمندان بشکنم و بر آن فائق شوم و در شرایطی که بسیار سرم شلوغ بود، خواستم که این کار اکنون انجام شود.

 

سپس حمیدرضا نوربخش خواننده که در این اجرا او را همراهی خواهد کرد،گفت: برنامه ما حدود دوسال پیش با دعوت هالیوود و با برنامه‌ریزی آقای کیهان کلهر برای بزرگداشت مولانا در فضایی با حضور بیش از 20 هزار نفر برگزار شد که در آن برنامه در دستگاه نوا، اشعاری از مولانا اجرا شد و حالا در این اجرا نیز قرار است که آن قطعات بسط داده شده و با کارهای بیشتری از آقای کلهر با یک ترکیب 9 نفره از نوازندگان به اجرا درآید.

 

در ادامه کیهان کلهر خاطرنشان کرد:کنسرتی که در هالیوود اجرا شده بود فقط 30 دقیقه زمان داشت اما این کنسرت قرار است که یک‌ساعت‌و10 دقیقه و در دو دستگاه نوا و شور اجرا شود و فکر می‌کنم حرکتی که در اشعار مولانا وجود دارد به فضایی که ما در آن هستیم، کمک می‌کند و تمایل داشتم که به جوانان ایرانی که در موسیقی کشور فعال هستند، کمک کنم تا انرژی جدیدی به جامعه موسیقی ایران وارد شود.

 

این نوازنده‌ی چیره دست کمانچه در پاسخ به سوال خبرنگاری درباره عدم حضور «حسین علیزاده» در این اجرا گفت: دلیلی ندارد که ما همیشه با هم کار کنیم، ما در مقاطع متفاوت با هم بوده‌ایم. نوازندگان این کار متفاوت‌ هستند اما ممکن است سال آینده کنسرتی با همراهی حسین علیزاده برگزار کنیم.

 

کلهر درباره‌ی استفاده از اشعار مولانا گفت: من تصنیف کم ساخته‌ام و اشعاری که در این اجرا استفاده کرده‌ام، معمولا اشعاری هستند که کمتر مورد استفاده قرار گرفته‌اند و با رنگ‌آمیزی موسیقی از این اشعار حال و هوایی را که دوست داشتم، ایجاد کردم.

 

به گفته‌ی وی؛ استفاده از دستگاه نوا در این کنسرت یک اتفاق است و در عین حال این دستگاه به اشعار مولانا نزدیک است و سنخیت دارد.

 

این هنرمند یادآور شد: در کارهایم با خوانندگان بسیار کم کار کرده‌ام و تنها در یک مقطع با استاد شجریان و در مقطعی دیگر با حسین علیزاده و استاد شجریان قطعاتی را اجرا کردم و همیشه سعی کرده‌ام که تکیه‌ی بیشتر

 

بر موسیقی سازی داشته باشم، اما فکر می‌کنم با توجه به شرایطی که وجود داشت، بهترین زمان بود که با یک خواننده و با یک گروه جوان که معرف نسل جوان ایران است، همکاری کنم.

 

کلهر در ادامه درباره‌ی حمیدرضا نوربخش که به‌عنوان خواننده در این برنامه حضور خواهد داشت،گفت: نوربخش از جوانان موسیقی است که با اساتید بسیاری کار کرده است و یکی از خوانندگان مطرح جوان است که حقش این بود که حالا دیگر با ما باشد.

 

وی یادآور شد: 17 سال پیش که به ایران بازگشتم‌، سالها شاهد رشد حمیدرضا نوربخش بوده‌ام که او چه‌قدر زحمت کشیده است و به نظرم او به صورت ریشه‌ای در موسیقی فعالیت کرده است و پشتوانه سنتی دارد و من به او احترام می‌گذارم. به علاوه نوازندگانی که در این کنسرت حضور دارند، هم استاد دیده هستند و هم زحمت می‌کشند بنابراین من تلاش می‌کنم که هسته اصلی این گروه را حفظ کنم و شاید در شش ماه و یا سال آینده دوباره با این گروه کنسرتی را برگزار کنم.

 

به گزارش ایسنا،‌ کیهان کلهر در بخش دیگری از این نشست درباره‌ی شرایط روز موسیقی جوانان تصریح کرد: من دوست دارم که موسیقی در میان این جوانان رشد پیدا کند و آنها هم کار کنند و آثارشان بیرون بیاید. متأسفانه در شرایط فعلی به جز چندنفر از نسل قدیم دیگر اسم جدیدی شنیده نمی‌شود و شاید سبک‌های تدریس بسیار ابتدایی شده و البته این مشکلی است که گریبانگیر دنیاست و بسیاری از نوازندگان ما بعد از پنج‌سال ساززدن وارد چرخه تولید می‌شوند که البته اشکالی ندارد اما به کیفیت موسیقی هم کمکی نمی‌کند.

 

این نوازنده تاکید کرد: ما کمبود استعداد نداریم و با کمبود موسیقی روبه‌رو هستیم و اگر جوانان ما در کنار یکدیگر باشند می‌توانند کار کنند.

 

کلهر درباره‌ی نام گروهی که در کنسرت تیر ماه این هنرمند را همراهی می‌گند،گفت: فعلا نام خاصی برای آن انتخاب نکرده‌ایم و اسم موقت‌مان «همنوازان کلهر» است و شاید یک اسم جدید انتخاب کنیم. ولی آنقدر نام اساتید روی گروه‌های مختلف وجود دارد که دیگر نامی نمانده و تمام شده‌اند.

 

وی درباره ضبط این اجرا توضیح داد: به احتمال زیاد این کار انجام می‌شود و قسمت اول اجرا به صورت سازی، تک‌نوازی یا دونوازی خواهد بود و در بخش دوم آواز نیز به گروه افزوده می‌شود و احتمالا یکی از این اجراها ضبط خواهد شد.

 

این نوازنده‌ی چیره دست کمانچه در ادامه ساز «شاه‌کمان» را در جمع خبرنگاران رونمایی کرد و گفت: یک سازنده استرالیایی به نام «پیپر بی‌فین»یک مجموعه ساز ساخت که کاسه‌های بزرگ و دسته‌های بلندی داشتند که شباهت بسیاری با کاسه سازهای قدیمی ایرانی داشت و من در ملاقاتی که در آلمان با او داشتم طرح یک کمانچه را با یکدیگر ریختیم که هشت سیم واخوان دارد که آخرین نمونه ساخته‌شده از آن همین است که مشاهده می‌کنید و قرار است در کنسرت تیرماه در تالار وحدت با آن بنوازم.

 

کلهر درباره صدای این ساز گفت: جنس صدای آن شبیه به کمانچه است و سیم‌های واخوان دارد و در صحبتی که با حسین علیزاده کردیم در نهایت اسم «شاه‌کمان» را برای آن انتخاب کردیم.

 

وی افزود:حالا مدتی است که ساخت سازهای جدید معمول شده است و فکر کردم که حالا که حدود 10 تا 15 سال روی ساختن این ساز زمان گذاشته شده است و برای آن زحمت بسیاری کشیده شده جای خود را در میان سازهای ایرانی پیدا کند.

 

کلهر درباره سازبندی کنسرت تیرماه تالار وحدت نیز توضیح داد: سعی کردم که یک گروه سنتی کوچک تشکیل دهم که در آن از تمام سازهای ایرانی یک ساز وجود داشته باشد و در این کنسرت نیز یک تار، کمانچه، نی، تنبک، رباب و سنتور استفاده می‌شود و در دو قطعه از آن نیز دف‌نوازی خواهیم داشت. به علاوه من به گروه‌های بزرگ معتقد نیستم چون از نظر حسی هماهنگی میان نوازندگان گروه سخت می‌شود.

 

وی در پاسخ به سوال خبرنگاری درباره استفاده از موسیقی چندصدایی در قطعاتش تصریح کرد: هدف من این نیست که موسیقی چندصدایی بیاورم چون به آن هم اعتقادی ندارم و به نظرم در موسیقی ایرانی کاربردی هم ندارد به دلیل اینکه ما در موسیقی ایرانی هارمونی بسیار بالاتری از موسیقی غربی داریم و باید گفت که هارمونی موسیقی غربی جای خود و هارمونی موسیقی شرقی نیز جایگاه خود را دارد.

 

کلهر با تاکید دوباره بر اینکه به موسیقی چندصدایی اعتقادی ندارد تصریح کرد: مگر اینکه براساس هارمونی باشد که در موسیقی ما جاری است، بنابراین دوست ندارم که موسیقی غربی را وارد موسیقی شرق کنم.

 

به گزارش ایسنا،حمیدرضا نوربخش نیز در این نشست یادآور شد:از اوایل دهه 70 با آقای کلهر کار کردم و در مقاطعی که او در ایران بود پیوند ما بیشتر شد و من در دوران فعالیت‌ام گزیده کار کرده‌ام و در کنار استاد پایور و در مقاطعی نیز با گروه عارف استاد پرویز مشکاتیان همکاری داشتم و همیشه نیز فعالیت‌های آقای کلهر را پیگیری کردم.

 

نوربخش درباره صدای «شاه‌کمان» و تأثیر آن در آواز گفت: «شاه‌کمان» در بخش آوازی استفاده نمی‌شود، اما در تورکنسرتی که با کیهان کلهر و حسین علیزاده داشتیم، کیهان کلهر با این ساز و حسین علیزاده با سازی که کاسه بزرگی به اندازه تنبور داشت و روی آن پوست بود و به لحاظ ظاهری شبیه به سه‌تار بود با یکدیگر دونوازی کردند که ترکیب خوبی داشت.

 

کلهر درباره شرایط اجرای کنسرت در تالار وحدت بیان کرد: این تالار از ابتدا برای کنسرت ساخته شده است و در حد شأن مردم است و یک لابی بزرگ دارد که مردم می‌توانند در آن راحت باشند و شرایط برای آسایش مردم فراهم است، اما در سالن‌های دیگر این شرایط فراهم نیست، چون آن‌ها برای کنسرت ساخته نشده‌اند.

 

وی گفت:به دلیل کوچک‌بودن تالار وحدت تعداد شب‌های بیشتری را برای اجرا در نظر گرفتیم و هدف اصلی‌مان این بود که با مردم ارتباط برقرار کنیم و به همین دلیل قیمت بلیت‌ها را نیز پایین در نظر گرفتیم و بلیت‌ها 20، 25 و 30 هزارتومان است.

 

این هنرمند اذعان داشت: تصمیم داریم این شرایط را در کنسرت شهرستان‌ها نیز رعایت کنیم و با همین شرایط سالن مناسب و قیمت پایین در اصفهان، شیراز، تبریز و کرمان برنامه اجرا کنیم و بعد از ماه مبارک رمضان نیز به استان‌های دیگر می‌رویم و این کنسرت را تکرار می‌کنیم و دوست داریم که مردم بتوانند در یک جای آرام به موسیقی گوش بدهند.

 

کلهر درباره حضورش برای برگزاری کنسرت و نداشتن کنسرت در سال‌های اخیر در ایران بیان کرد: درحال حاضر معتقدم که باید در ایران کار کنم و برایم اجراهای سازی یا آوازی تفاوتی نمی‌کند و در این اجرا نیز دوست داشتم که یک کار آوازی را با یک گروه جوان ایرانی انجام دهم.

 

او درباره حامی مالی برای برگزاری این کنسرت گفت: اسپانسر نداریم و معمولا اسپانسرها به سراغ موسیقی پاپ می‌روند که از آن بهره‌برداری کنند. البته باید گفت که ما هم به دنبال اسپانسر نگشتیم و هدف انتفاعی برای برگزاری کنسرت نداشتیم.

 

این نوازنده در پاسخ به سوالی درباره وضعیت نامناسب موسیقی سنتی ایران گفت: چنین اعتقادی ندارم و به نظرم موسیقی سنتی ما بارور است و مردم آن را دوست دارند. درواقع من کشور دیگری را نمی‌شناسم که در آن این‌قدر موسیقی سنتی اقبال داشته باشد و یک کنسرت موسیقی سنتی را بتوان 10 شب در پایتخت آن کشور برگزار کرد و جوان‌ها با آن ارتباط بگیرند و می‌توانم بگویم که من اعتقادی ندارم که حال موسیقی سنتی ایران بد است.

 

کلهر درباره موسیقی زیرزمینی هم مطرح کرد:برای پیشرفت موسیقی ایران بسیار تلاش کردم و از دی‌ماه گذشته تاکنون 35 کنسرت برگزار کرده‌ام ولی حالا اینکه کسی مرا نمی‌شناسند و یک خواننده زیرزمینی شهرت بیشتری از نوازندگان این کشور دارد، باید بررسی شود و ببینند چه سیاستی پشت آن است و چگونه از آنها حمایت می‌شود.

 

او در پاسخ به سوال خبرنگاری درباره عدم آشنایی جوانان ایرانی با موسیقی سنتی ایران گفت: مردم ما نه در تلویزیون و نه در کتاب‌های مدرسه‌شان سازها را ندیده‌اند، بنابراین عادی است که ندانند که اسم سازها چیست و این مشکلات ریشه‌ای است. متأسفانه در مملکت ما هنر و فرهنگ دست‌دوم تلقی می‌شود و مطمئنا برای یک پزشک بیشتر از یک نویسنده یا شاعر احترام قائلند. این درحالی است که فرهنگ بستر همه‌چیز است، ولی در اجتماع ما متأسفانه با فرهنگ اینطور برخورد شده است.

 

به اعتقاد کلهر؛ موسیقی ما به نسبت بی‌مهری‌هایی که با آن شده است بسیار بارور است. با این وجود نارسایی‌های مختلفی وجود دارد که باید به صورت ریشه‌ای بررسی شود.

 

به گزارش ایسنا، پیش‌فروش اینترنتی کنسرت کیهان کلهر و حمیدرضا نوربخش در سایت موسیقی‌ما و ایران کنسرت آغاز شده است.

 

/ 0 نظر / 8 بازدید