آوای کمانچه در کرانه های آمریکا

کیهان کلهر از شناخته شده ترین چهره هاى موسیقى ایران در خارج از کشور است. به خاطر پیچیدگى شرایط اجراى کنسرت هاى موسیقى در ایران بیش از سه سال از آخرین اجراى او در تهران مى گذرد. اما برنامه هاى او در بیرون از ایران بیشتر و پربارتر از پیش ادامه دارند.

 

تکنوازى او در دانشگاه ییل، همنوازى اش با گروه جاده ابریشم در ژاپن و اجراهایش در لبنان و مصر بخشى از برنامه هاى متعددى هستند که روز بیست و هفتم سپتامبر با برنامه اى در بزرگداشت مولانا در سالن بیست هزار نفرى هالیوود بال درلس آنجلس پى گرفته شد.

 

با کیهان کلهر ساعاتى پیش از عزیمتش به آمریکا و یک ساعت از نیمه شب گذشته، درست زمانی که چمدان ها را جلوی خانه اش در کرج چیده دیدار مى کنم تا از چند و چون برنامه ها بپرسم.

 

کلهر از برنامه بزرگداشت مولوى گفت که شامل موسیقی و چند سخنرانی کوتاه است و با هدف محکم کردن پیوندهای فرهنگی ایرانیان مهاجر و مردم لس آنجلس و در همراهى با موسیقى پردازانى از اطراف جهان فراهم آمده است.

 

کیهان کلهر به همراه گروهش با خوانندگی حمیدرضا نوربخش، یویوما و گروه جاده ابریشم با اجرای قطعه اى از او به نام 'شب های فیروزه ای نیشابور'، گروهی از دراویش قادری سراوان، نور محمد دُرپور دو تار نواز خراسانی و دراویش مولانا از حلب سوریه به خوانندگی شیخ حمزه شکور در این برنامه به اجرای قطعاتی مى پردازند. 

 

بعد از این برنامه کلهر به همراه گروه خودش که نوازندگان آن سیامک آقائی (سنتور)، سیامک جهانگیری (نی)، فریبرز عزیز (تار)، صهبا مطلبی (تار) و بهروز جمالی (تنبک) هستند و به خوانندگى حمید رضا نوربخش دو برنامه موسیقی ایرانی در سالن کارنگی هال نیویورک و مرکز هنرهای زیبای بوستون اجرا خواهند کرد.

 

کلهر متولد سال ۱۳۴۲ کرمانشاه است. کار موسیقی را از ۵ سالگی شروع کرد و مدتی با گروه شیدا همکاری داشت. او از ۱۷ سالگی به ایتالیا رفت و سپس در رشته آهنگسازی از دانشگاه کارلتون اتاوا (کانادا) فارغ التحصیل شد.

 

او با هنرمندان مختلفی از سایر کشورهای جهان همکاری داشته است. یکی از قدیمی ترین همکاری هاى او که بیش از نه سال از آن می گذرد، با هنرمند سیتار نواز هندی، شجاعت حسین خان، در مجموعه کنسرت ها و سى دى هاى غزل بوده است. مجموعه غزل یک بار نامزد جایزه معتبر گرمی شده است.

 

پروژه بعدی همکاری کلهر با هنرمند سرشناس یویوما در گروه جاده ابریشم بود که نوازندگان و موسیقى پردازانى از کشورهاى مسیر جاده ابریشم را براى معرفى موسیقى این بخش ازجهان به دور هم گرد آورده بود . کلهر قطعه ای با نام شب های فیروزه ای نیشابور براى این گروه ساخته که تا به حال بارها توسط این گروه اجرا شده و بخشى از برنامه اخیر او در لس آنجلس نیز هست.

 

اجراهایی با ارکستر فیلارمونیک نیویورک و کوارتت کرونوس هم از همکاری هاى دیگر او با گروه هاى بین المللى به شمار می آید. کلهر به تازگی فصل تازه ای نیز در موسیقی خود باز کرد و با یک نوازنده باقلامای ترک به نام اردل ارزنجان برنامه هایی در کشورهای مختلف اجرا کرده است. حاصل این همکاری آلبومی با نام the wind  است که در ایران به عنوان تا بی کران دور دست منتشر شده است. 

 

در ایران، برنامه های موسیقایی کلهر به تکنوازی ها و همکاری با حسین علیزاده، محمد رضا شجریان و همایون شجریان خلاصه شده است. کنسرت های متعدد این گروه چهار نفره و آلبوم های شب، سکوت، کویر (همکاری محمدرضا شجریان و کلهر)، زمستان است، بی تو به سر نمی شود و فریاد (همکاری گروه چهار نفره) حاصل این همکاری هاست.

 

اولین اجرای این گروه چهار نفره در زمستان ۱۳۷۹در دانشگاه کالیفرنیا انجام شد. کلهرکه کمانچه را با لهجه ای خراسانی و خاص خود می نواخت، تا آن زمان بیشتر در خارج از ایران فعالیت کرده بود و برای ایرانی ها چندان شناخته شده نبود.

 

در آذرماه سال ۱۳۸۴ این گروه چهار نفره برای آخرین بار روی صحنه رفت و با اجرای کنسرت ساز خاموش به همکاری خود پایان داد.

 

کلهر بعد از آن باز هم به پروژه های شخصی و همکارى هایش با هنرمندانى از دیگر کشورهاى جهان ادامه داد.

 

تازه ترین آلبوم کیهان کلهر، شهر خاموش، که با همکارى گروه آمریکائى بروکلین رایدر و به یاد کودکان حلبچه ساخته شده با استقبال منتقدین غربى مواجه شده است. ویوین شوایتزر، منتقد موسیقى روزنامه نیویورک تایمز در باره آن نوشت در این اثر نواى کمانچه ماتم و زارى کودکان حلبچه را به شنونده منتقل مى کند.

 

قرار است در ماه آوریل سال ٢٠٠٩ کیهان کلهر و گروه بروکلین رایدر این اثر را در لس آنجلس اجرا کنند. اما آنچه همه در انتظار وقوع آن هستند، آغاز همکاری های مشترک حسین علیزاده و کیهان کلهراست که گروه تازه اى را با حضور نوازندگان جوان گرد هم آورده اند.

 

شاید هردو هنرمند در این پروژه به دنبال تجربه های تازه و حلقه گمشده ای می گردند که در گروه چهار نفره قبلی با وجود تمام موفقیت هایش نتوانستند به آن دست پیدا کنند

http://www.jadidonline.com/story/27092008/frnk/kayhan_kalhor_us_tour?_sadjad_=http://i43.tower.com/cover-art/ss106327534/scattering-stars-like-dust-kayhan-kalhor-cd-cover.jpg

/ 0 نظر / 39 بازدید