«شهر خاموش» جدیدترین اثر کیهان کلهر منتشر شد

کلهر در یادداشتی کوتاه در جلد «شهر خاموش» نوشته این آلبوم به حلبچه و قربانیان بمباران شیمیایی این شهر مرزهای غربی کشور اشاره دارد. وی درباره فضا و شیوه ساخت این اثر نوشته است؛«قطعه اصلی اثر حاضر - شهر خاموش- در سال ۲۰۰۴ به سفارش دانشگاه هاروارد برای ترکیب کوارتت زهی نوشته و اجرا شد و بعد از نظر سازبندی و شکل اجرا بازبینی شد که ساز کنترباس و سازهای کوبه یی - که به وسیله یک نوازنده اجرا می شوند- به آن اضافه شده است.» «شهر خاموش» ترکیبی از موسیقی بداهه با درونمایه یی ایرانی و موسیقی از پیش نوشته شده در یک قطعه موسیقی است.کلهر می نویسد؛ «در این شیوه تمام اعضای گروه بر اساس چارچوب های مشخص شده شرکت می کنند و در شکل گیری و صدا دهندگی نهایی به یک اندازه موثرند.»کیهان کلهر در اجرای این آلبوم از ترکیبی از سازهای ایرانی و خارجی استفاده کرده است. خود کیهان کلهر نوازندگی کمانچه و سه تار را برعهده داشته و سیامک آقایی سنتور و تمبک زده است. اما در این گروه جان گندلزمن و کالین جاکوپسن ویولن نواخته اند. ویولا را نیکلاس کوردز و ویولنسل را اریک جاکوپسن نواخته اند. نوازندگی سازهای کوبه یی نیز برعهده مارک سوتر بوده و جفری بیچر هم کنترباس زده است.قطعه «شهر خاموش» در این اثر که حدود نیم ساعت است برای کوئینتت زهی، کمانچه و سازهای کوبه یی و در فضایی مملو از حس به یاد قربانیان بمباران شیمیایی حلبچه نوشته شده است.
به نوشته کلهر «شیوه نوشتار در سه قسمت اول این قطعه غیرمتعارف و نشانه یی است. در این شیوه هر نوازنده برداشت خود از نشانه ها را اجرا می کند و تنها فرم ها و جهت کلی اجرا مشخص و توضیح داده شده است ولی عواملی چون سرعت، ریتم و انتخاب ترکیب ها، دامنه صوتی و زمان کشش یا سکوت ها در هنگام اجرا برعهده نوازندگان است و به طور طبیعی در هر اجرا متفاوت.» این شیوه البته برای بخش نخست از دو بخش به هم پیوسته این قطعه صادق است. در بخش دوم «شهر خاموش» که در پی تکنوازی کمانچه بر اساس تم های کردی می آید، به روش معمول آهنگسازی و به شیوه رایج نت نویسی شده است.این قطعه برای نخستین بار در کارنگی هال نیویورک به وسیله همین نوازندگان اجرا شد و بعد ها در کنسرت های دیگر.اسم قطعه دوم جدیدترین اثر کیهان کلهر «ترقه» است که برای سه تار و کوانتت زهی نوشته شده است. احتمالاً همه علاقه مندان موسیقی ایرانی «شب، سکوت، کویر» استاد شجریان را شنیده اند. در آن آلبوم دو قطعه تکنوازی وجود دارد.
اولی نوای دوتار حاج قربان سلیمانی است و در پی اش کیهان کلهر سه تار نواخته است. همان قطعه به یادماندنی سه تار اکنون در این آلبوم همراه با سازهای زهی تنظیم مجدد شده و دوباره اجرا شده است.«پرواز» نام قطعه سوم این آلبوم و برگرفته از ملودی محلی شمال خراسان است که مقدمه و تنظیم آن را کالین جاکوپسن بر عهده گرفته است. قطعه چهارم «شهر خاموش» نیز بر اساس ملودی از قرن ۱۴ ایتالیا توسط کالین جاکوپسن تنظیم شده است. «در انتظار باران» نام این قطعه پایانی آخرین اثر کیهان کلهر است.

/ 2 نظر / 12 بازدید
سها

سلام آقای ادیب عیدتون مبارک[گل] چه سوت و کور شده وبلاگتون! دلم گرفت!

پویا

طرقه را ترقه نوشته اید ممنون