کیهان کلهر: نیازی به ابداع ساز نداریم

کیهان کلهر: نیازی به ابداع ساز نداریم

خبرگزاری فارس: کیهان کلهر گفت: در شرایط کنونی ما نیازی به ابداع ساز نداریم و اگر هم قرار به ابداع باشد باید از سوی هنرمندان این عرصه صورت گیرد.

به گزارش خبرنگار موسیقی فارس، در نخستین روز از همایش سازهای ابداعی که با حضور کیهان کلهر، حسین علیزاده، جمال سماواتی و رامین جزایری در خانه هنرمندان ایران برگزار شد، «کیهان کلهر» نوازنده کمانچه گفت: سازهایی که ما هم اکنون داریم تکامل یافته سازهای قدیمی هستند و در واقع از گذشته تا به حال صنعت ساز سازی و پیشرفت سازها ادامه داشته است.
وی ادامه داد: همیشه یک رابطه‌ای میان سازنده ساز و نوازنده وجود دارد و این ارتباط باعث شکل‌گیری سازهایی به درخواست نوازنده می‌شود.
این نوازنده کمانچه بیان داشت: به عقیده من هر عامل جدیدی باید ریشه در سنت داشته باشد و اساسا کسی که سازی می‌سازد باید سنت و فرهنگ را بشناسد.
وی ادامه داد: در موسیقی غرب طی صدها سال خانواده سازها گسترش پیدا کرد اما در ایران در چند سال اخیر تنها این اتفاق افتاد. می‌خواهیم ابداع کنیم اما در حال حاضر نیازی به ابداع نداریم.
این نوازنده کمانچه بیان داشت: متاسفانه ما ساز را می‌سازیم بعد دنبال نوازنده می‌رویم در صورتی که این قضیه باید برعکس باشد.
کلهر در خاتمه خاطرنشان کرد: ما اگر در موسیقی صدای جدیدتری می‌خواهیم باید این نیاز با ساخت ساز برطرف کنیم ولی این خود نیز به زمان و دانش عمیق نیاز دارد و در واقع این ابداع و ساخت و ساز باید از طرف کسانی صورت گیرد که در این زمینه پیشینه داشته باشند.

/ 1 نظر / 10 بازدید
نازنین

سلام خسته نباشید ولی لطفا در اطلاعاتی که وارد سایت میکنید دقت بیشتری کنید چون اطلاعاتتون مقداری ناقصه . ممنون از شما