کلهر:موسیقی کشور نیازمند ارتقاء سطح کیفی است

 

کیهان کلهر گفت:‌ در حال حاضر کمیت موسیقی ایران کافی است اما از لحاظ کیفیت قانع کننده نیست و باید ارتقاء یابد.

 

کیهان کلهر روز جمعه در جمع خبرنگاران افزود: سیستم آموزش موسیقی در کشور را دچار نوعی سر در گمی دانست و افزود: سیستم دانشگاهی در رشته موسیقی باید از اساس تغییر کند.

 

وی با اشاره به اینکه تغییر در موسیقی، نفس کشیدن یک فرهنگ تازه است، ادامه داد: برای زنده نگهداشتن این فرهنگ باید گذشته آن را به خوبی شناسایی کرد.

 

وی بر خلاف برخی از هنرمندان این رشته، میزان توجهات موجود به موسیقی سنتی را لازم دانست و ادامه داد: باید بستر موجود را در نظر گرفت زیرا در حال حاضر کمیت موسیقی ایران کافی است اما از لحاظ کیفیت قانع کننده نیست.

 

کلهر جایگاه موسیقی در کشور را روشن و شفاف خواند و بیان داشت: در برخی از مقاطع سطحی بودن آموزش‌های موسیقی‌ ضربه‌هایی را به این هنر وارد کرده است.

 

تشکیلات موسیقی کشور باغی زیبا و در بسته است

 

این نوازنده ایرانی تصریح کرد: تشکیلات موسیقی در کشور ما باغی زیبا و قدیمی با درهای بسته است که استفاده از آن صورت نمی‌گیرد و حرکتهای انجام گرفته نیز بر دوش مردم بوده و نهادهای کشور در این خصوص دخالتی ندارند.

 

وی در خصوص تأثیر برگزاری کنسرت ها در ارتقای فرهنگ موسیقی کشور گفت: در صورتی که کنسرت‌ها به صورت مستمر برگزار نشود نمی‌تواند فرهنگی را ایجاد کند.

 

کلهر انرژی موجود در فرهنگ و موسیقی کشور را بی‌نهایت دانست و افزود: مشکل این است که این ظرفیت مورد استفاده قرار نگرفته اما با وجود همه مشکلات موسیقی ایران گل خودرویی است که بهار سال بعد نیز سبز می‌شود و مشکلات مانعی بر سر راه آن نیست.

 

برنامه ای برای گسترش ساز شاه کمان ندارم

 

سرپرست گروه کلهر در ادامه در خصوص شکل گیری ساز جدید شاه کمان گفت: این ساز بر اثر آشنایی من با یک نوازنده استرالیایی در سال 80 شکل گرفت که وی سازی با کاسه و دسته بزرگ ساخته بود که به کمانچه شباهت داشت و ساخته ذهن خودش بود. از طریق نامه نگاری های الکترونیک و چند دیدار، اشکالات این ساز را برطرف کردیم و این گونه بود که دو سال پیش، ساز شاه کمان ساخته شد.

 

وی ادامه داد: این ساز در واقع کمانچه ای با یک سیم اضافه است و اگرچه نمی دانم نوازندگان آن را می پسندند یا خیر اما اطمینان دارم که این ساز ابعاد تازه و قابلیتهای زیادی دارد.

 

کلهر اظهار داشت: برنامه ای برای توسعه و گسترش این ساز ندارم.

 

صدا و سیما ارتباط مردم با موسیقی اصیل را ضعیف کرده است

 

خواننده این گروه نیز پیرامون نابسامانی موجود در سیستم آموزشی کشور، نبود هنرستان موسیقی به نحوی شایسته را از عوامل این امر دانست و ضمن تأکید بر لزوم ایجاد تغییراتی در نحوه گزینش های دانشگاهی خاطرنشان کرد: هم اکنون افراد و آموزشگاه های فاقد صلاحیت، آموزش موسیقی در کشور را بر عهده دارند.

 

حمید رضا نوربخش میزان تأثیر رسانه ها و به خصوص صدا و سیما را ارتباطی عمیق و اثرگذار بر این موضوع عنوان کرد و افزود: صدا و سیما ارتباط مردم با موسیقی اصیل را ضعیف کرده است و تا زمانی که تیتراژ سریال ها سلیقه مردم را به سمت نوع خاصی از موسیقی پیش می برند، طبیعی است که گرایش هایی از این دست به وجود آید.

 

عضو گروه همنوازان کلهر یادآور شد: مقصر ایجاد بسیاری از موج‌های غلط موسیقی در کشور، صدا و سیماست.

 

 

/ 3 نظر / 14 بازدید
يک دوست

مطالب جالبي داري. به من هم سر بزن. http://www.progp30.com

يک دوست

مطالب جالبي داري. به من هم سر بزن. http://www.progp30.com

فرهاد

سلام ممنون از اطلاع رسانیتون اگه امکان داره عکس های کنسرت یا نشست خبری اصفهان حضرت استاد رو بیارید